Japońskie premiery Zeldy mogą przesunąć się na sobotę – zbyt dużo osób chce brać urlop na granie

Sukces The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom jest olbrzymi i na pewno będzie jeszcze okazja o nim wspomnieć i o samej grze. Teraz zatrzymajmy się przy zjawisku Zelda Yasumi, czyli zalewu Japończyków biorących dzień wolny 12 maja 2023, w piątek, w którym premierę miało właśnie TOTK.

***

Branie urlopu czy też udawanie choroby, by zagrać w długo wyczekiwaną grę, zdarza się wszędzie na świecie (sam oszczędzałem dni wolne na premierę Persony 5) – kiedy jednak mamy do czynienia z tak potężną premierą jak The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, może się to odbić na produktywności całych firm czy branż danego dnia. Na sytuację z braniem wolnego w piątek, by pobiegać w Hyrule, możemy patrzeć z przymrużeniem oka, bo takie Zelda Yasumi zbyt szybko się nie powtórzy – jednak w Japonii zaistniał już precedens, który sprawia, że naprawdę może się stać tak, że dla dobra gospodarki (i szkolnictwa, bo przecież nie wierzę, że liczba wagarowiczów też nie wzrosła w tym dniu) premiery kolejnych odsłon The Legend of Zelda zostaną przesunięte na soboty.

Do tej pory taki zamęt wywołała tylko jedna seria – Dragon Quest. Przy okazji premiery części trzeciej (1988 r.) tyle osób nie poszło do szkoły, by stać w kolejkach i dorwać egzemplarz wymarzonej gry, że stało się to zjawiskiem społecznym. Dlatego od Dragon Quest IV (1990 r.) wszystkie części serii debiutują w japońskich sklepach w soboty. Tradycja ta jest tak silna, że nawet przy ostatniej, jedenastej odsłonie cyklu (2017 r.) mieszkając w Japonii, też trzeba było iść po pudełko do sklepu w sobotę. Żadna inna gra nie wywoływała takiego zamieszania w społeczeństwie… chyba aż do teraz, bo może się okazać, że Zelda będzie drugą serią wyróżnioną w taki sposób.

Na razie warto to wszystko traktować z przymrużeniem oka i jako domysły, bo czy tak się stanie, przekonamy się dopiero za kilka lat. Wyniki finansowe TOTK sugerują jednak, że może być w tym dużo prawdy. Dlatego kiedy pojawi się japońska data premiery kolejnej Zeldy, warto będzie zerknąć w kalendarz i sprawdzić, czy coś się nie zmieniło.

[źródło]

cascad