System Ocen


Recenzje i ich system to newralgiczny element każdej strony o grach (bloga też) – tym bardziej dziwi mnie to, że tak wiele z nich bez zastanowienia przyjmuje dziesięciostopniową skalę. Na Lavocado będzie trochę inaczej, tu gry oceniane będą od 1 do 7. Dzięki temu od środka skali (4) mamy zakres równo trzech punktów w dół jak i w górę, by wyrazić liczbowo z jak dobrym tytułem mamy do czynienia. Uważam, że po chwili poświęconej na przetrawienie tej metody okaże się ona sprawiedliwa i pozwoli na trafne określenie tego na jakim poziomie jest dana gra.

W skrócie zatem: oceny 1-3 będą zarezerwowane dla niezbyt udanych produkcji, a 4-7 dla tych które warto polecić. Tak wygląda dokładne rozwinięcie siedmiostopniowej skali ocen:

1 – Gra mocno zepsuta, ledwie grywalna, zawodząca w większości swych aspektów. Lepiej się do niej nie zbliżać.

2 – Gra, która ma dużo problemów, niezbyt oryginalna, trudno ją komuś polecić.

3 – Gra, której niewiele zabrakło do bycia w porządku… ale jednak zabrakło. Wady przysłoniły zalety, choć na pewno nie jest to najgorszy tytuł jaki odpalicie w życiu.

4 – Gra średnia, w porządku i z ambicjami na coś więcej. Można z nią dobrze spędzić czas bez wyrzutów sumienia.

5 – Gra dobra, zapewniająca zabawę na wysokim poziomie, porządnie wykonana, godna polecenia każdemu.

6 – Gra świetna, ciekawa i dopracowana. Będzie się ją wspominać długo po ukończeniu, a nawet do niej wracać. Prawdziwy hit.

7 – Gra wybitna nie tylko w swoim gatunku. Innowacyjna bądź doprowadzająca znaną już formułę do perfekcji. Nie wolno jej przegapić.

Skala została przegięta w stronę pozytywną, żeby uniknąć rozdrabniania się. W skrócie: od oceny „4” w górę wszystko jest fajną grą, „trójka” to tytuł co do którego wypada mieć wiele wątpliwości, a 1 i 2 to ocena bardzo negatywna i negatywna.

 

cascad