70 lat Taito!

Jednym z najważniejszych urodzinowych eventów 2023 roku będą urodziny Taito. Nawet jeżeli założył je Michael Kogan – biznesmen rosyjskiego pochodzenia.

Taito (z siedzibą w Shinjuku) to wielki kawał historii gier wideo. Start firmy w 1953 roku związany był z importem wielu rozrywkowych dóbr do Japonii (w tym wódki). W 1973 roku przedsiębiorstwo postanowiło jednak wejść w atrakcyjny, przyszłościowy rynek elektronicznej rozrywki. Oczywiście kojarzymy je z wielkimi przebojami z tamtych czasów – Space Invaders (1978), Bubble Bobble (1986) i Arkanoid (1986), ale tytułów z ich logo wychodziło po kilka każdego roku, praktycznie aż do nastania ery 3D. Firma była jednym z największych graczy w branży arcade, tworząc nie tylko własne maszyny, ale i całe salony – zwane Game Taito Stations. Czubkiem góry lodowej ciekawostek o Taito niech będzie, chociażby to, że byli wydawcą kultowego kusoge The Ultimate Challenge from Beat Takeshi oraz gry Akira na podstawie komiksu i anime o tym samym tytule.
Dokładne urodziny Taito będą obchodzone 23 sierpnia, jednak z tej okazji już teraz firma przygotowała specjalną stronę internetową oraz konto na Twitterze. Trudno być zdziwionym, bo 70 lat – z czego 50 w grach wideo – to wyjątkowy staż w branży rozrywkowej. Nawet jeżeli od 2005 Taito jest już częścią Square Enix.

Od siebie mogę powiedzieć tylko, że bardzo się cieszę z tego, że ten weteran wciąż jest z nami. W czasach NES-a, a raczej Pegasusa, gdy wracałem z targowiska z nowiutkimi żółtymi cartridge’ami, sprawdzając, co właściwie się na nich kryje (bo na pewno nie to, co sugerowała okładka) zwykle czułem ulgę, gdy witał mnie ekran z logo Konami, Capcomu, Tecmo czy właśnie Taito. Takie to były czasy. A Arkanoida wciąż bardzo lubię.

Sto lat!

cascad