Dzień dobry, dziś wystartowała nowa generacja

Gracze wszystkich płci, nacji, odcieni – od dziś możemy mówić o PS4 i Xboksie One jako o „starej generacji” sprzętu. Jest 10 listopada 2020 i mimo pandemicznego nastroju ludzie wrzucają od rana na social media zdjęcia Xboksa Series X/S. Zabrakło więc zwyczajowych relacji z jeżdżenia po marketach, i zdjęć kolejek, ale niewazne – wystartowaliśmy.

12 listopada na świecie zadebiutuje jeszcze PlayStation 5 (a w Polsce oficjalnie 19 listopada) i wyścig zacznie się na dobre. Oczekiwania względem tego co przyniosą najbliższe lata na nowych platformach mam raczej skromne: by jak najszybciej odejść od robienia crossgenowych tytułów na rzecz tych, które są projektowane tylko na next-geny. Od producentów sprzętu chciałbym też po jednej rzeczy: Microsoft niech jak najszybciej zacznie wypuszczać własne tytuły, za które nie będzie mu wstyd (+i żeby nie była to Forza) jak na poprzedniej generacji. Sony za to niech czym prędzej szykuje model PS5 z większym dyskiem, bo dostępnej dla użytkownika przestrzeni w premierowym PS5 jest nieco ponad 600GB. Tyle to zbyt mało na starej generacji, a co dopiero na nowej z jeszcze cięższymi grami.

Odetnijmy się jednak od życzeń i narzekań – czeka nas wspaniały czas i myślę, że bez żalu każdy porzuci swoje wysłużone stare platformy na rzecz nowych. Niektórym wystarczy do tego fakt, że wszystko działa płynniej, ładuje się szybciej i działa ciszej (to zwłaszcza przy PS5), inni tak jak ja będą czekać na jakikolwiek tytuł uzasadniający inwestycję. Bo nawet w obliczu nieciekawego launchu cieszmy się, że w ogóle do niego doszło. 2020 ciężko nas doświadczył, przesunął wiele premier i zniweczył wiele planów, ale mamy go – mamy ten start.

I z tej okazji życzę wszystkim, by dostali gry, na które liczą i żeby sprzęty kupione teraz ani razu nie trafiły do serwisu. A najbardziej życzę tego, by nie była to nasza ostatnia generacja.

Od dziś konsolowa narracja zaczyna się na nowo. Czekam na pierwsze dramy, sukcesy i niespodzianki. Trzymajmy się w tym razem.

cascad

 

PS Z tej wzniosłej okazji kolejny odcinek cyklu Recado przeniesiony został na jutro.