Kirby wznosi toast – 40 lat HAL Laboratory

Co za odkrycie: gry wideo się starzeją. Sztuka, którą wciąż uznaje się za młodą ma coraz więcej twórców i firm o imponującym stażu. Obchodzące właśnie 40ste urodziny HAL Laboratory jest jedną z nich.

Trochę trudno uwierzyć, że studio robiące tak wybitne gry od tak dawna wciąż wydaje się stać na uboczu, daleko od medialnego szumu. A przecież ich portfolio jest imponujące. Przez biura HAL Laboratory przeszli choćby nieodżałowany prezes Nintendo Satoru Iwata, czy szef projektu Super Smash Bros – Masahiro Sakurai. Zresztą, to właśnie w Laboratorium powstał fenomen SSB… Popisową serią HAL zostaje oczywiście Kirby, w którym jest tyle serca i pomysłów, że wciąż nie potrafię zrozumieć czemu nie jest system sellerem. Ale przynajmniej oddano sprawiedliwość różowemu jąderkowi potwierdzając, że jest najpotężniejszą postacią Nintendo.
HAL to ekipa o złotym dotyku, która ma w sobie wyjątkowe talenty, potrafi produkować gry w świetnym tempie, ze stosunkowo niewielkim budżetem. Ich wkład w branżę i w sukcesy platform Big N jest trudny do przecenienia. Tym bardziej, że ten team współtworzył kultowe Mother 2 razem z Ape, oraz odpowiadał za Picross 3D i BoxBoy.

Z okazji urodzin studia, jego pracownicy narysowali wspólnie grafikę okolicznościową:

Na początku lat 90tych HAL od bankructwa uratowało Nintendo. W tokijskiej siedzibie Big N przez lata znajdowała się też siedziba Laboratorium (na ósmym piętrze), przeniesiona z czasem do Chiyody.

W takich okolicznościach wypada przechylić kieliszek wina, albo przynajmniej napić się kawy za ich zdrowie. To, że taka firma od tylu lat może utrzymywać się na powierzchni i zaskakiwać branżę jest jedną z tych rzeczy, za które wypada dziękować. Albo przynajmniej mieć z tyłu głowy przy kolejnych załamaniach rynku, chwilowych modach i napompowanych hitach.

Zresztą, to zespół którego logo tworzy psia mama karmiąca dzieci…
Wspierajmy takie firmy.

PS dla doprecyzowania – firma została założona dokładnie 21 lutego 1980.

cascad