W Japonii ukazała się biografia twórcy serii Pokemon

Satoshi Tajiri nie jest najgorętszym nazwiskiem branży gier choć jego rola w tym przemyśle jest ogromna, zwłaszcza w kwestii popularyzacji całego medium. Ujmując to jak najkrócej – seria Pokemon to właśnie dzieło Tajiriego, prezesa studia Game Freak.

Wydawnictwo Shogakukan wypuściło na japoński rynek biografię Satoshiego w formie mangi. Komiks będzie przedstawiał okres młodości twórcy, oraz wydarzenia prowadzące do powstania Pokemon Red & Green. Poza zaprezentowaniem pasji do zbierania owadów zobaczymy też jak Tajiri zagrywał się w latach siedemdziesiątych w Space Invaders na automatach. Dodatkowy smaczek nadaje wydawnictwu to, że wewnątrz znajdziemy również komentarz Shigeru Miyamoto, oraz kolumny wypisane przez głównego bohatera mangi.

Z ciekawostek – Tajiri mając szesnaście lat wygrał konkurs na koncept gry ogranizowany przez… Segę. Rok później wraz z przyjaciółmi tworzył własny magazyn o grach, Game Freak. Jednym ze współtwórców był Ken Sugimori, który później stał się projektantem i ilustratorem wszystkich Pokemonów (i ludzkich postaci w grze). W 1987 Tajiri wypuścił na rynek pierwszą własną grę, a dwa lata później powstało studio nazwane po magazynie – czyli Game Freak.

 

Od 1996 możemy Satoshiego nazywać twórcą jednej z największych marek rozrywkowych w historii. O sile Pokemonów niech nie świadczy jednak to jaki głośny jest ich sukces tylko to ile lat trwa. Mimo kilku przestojów w rozwoju serii wciąż jest to niekwestionowany król pod względem popularności i bazy oddanych fanów. Nie zanosi się też na to, by się to zmieniło. Świetnie zatem, że takie osoby doczekują się własnych biografii, a biorąc pod uwagę kult Pokemonów w USA nie powinniśmy całkowicie skreślać tego, że ta manga kiedyś wyjdzie po angielsku. Będę temu mocno kibicował.


***

Tak na marginesie: jeżeli jesteście zainteresowani komiksami-biografiami twórców dzieł popkultury to w Polsce możecie znaleźć „Życie. Powieść graficzna” Tatsumiego Yoshihiro. Ten cudnie wydany, mający osiemset stron tytuł będzie perłą każdej kolekcji. Będziecie oszołomieni jakością wydania jak tylko chwycicie go do ręki i przekartkujecie.

Wiem, że cena jest raczej wysoka (a z dostępnością bywają problemy), ale jeżeli tylko możecie to inwestujcie. Polecam z całej siły.