Urodziny Yusuke (Persona 5) – najlepszego!

Dziś, 28 stycznia swoje urodziny obchodzi Yusuke Kitagawa – bohater Persony 5. To dobra okazja, by po raz kolejny wrócić myślami do tej gry.

Yusuke poznajemy po rozwiązaniu tajemnicy pierwszego Pałacu, kiedy naszą drużynę tworzą tylko Joker, Ann, Morgana i Ryuji. Yusuke jest uczniem innej szkoły i młodym talentem malarskim, żyjącym ze swym mentorem Madarame. Znalezienie się pod opieką tak wielkiego artysty pozwala mu rozwijać swój talent i poczucie estetyki. Kiedy jednak trafia na Ann, której proponuje pozowanie do obrazu, jego losy łączą się z grupą Phantom Thieves i możemy odkryć jakie tajemnice kryje w sobie nowoczesna sztuka.

Pociąg do sztuki zaszczepił w Yusuke obraz „Sayuri”, stworzony właśnie przez Madarame. Szczegóły tej historii i związku artysty ze zmarłą matką Yusuke odkryjemy w dalszym etapie gry. Artystyczna dusza bohatera sprawia, że jest on często komicznym dodatkiem do całej paczki Złodziei Serc. Zawiązywanie z nim głębszej relacji związane jest z pozowaniem mu w różnych dziwnych miejscach i pozach, by natchnąć go do malowania… co doprowadza nawet do wejścia do kościoła, w którym Joker musi przyjąć przed Yusuke pozę ukrzyżowanego Jezusa. Przyznam, że był to jeden z bardziej zaskakujących motywów w całej Personie 5.


W kwestii inspiracji, nazwisko Kitagawa łączy bohatera z Utamaro Kitagawą, sławny japońskim XVIII-wiecznym malarzem, tworzącym głównie w stylu Ukiyo-e (zdobył on uznanie także w Europie). Persona Yusuke, Goemon jest zaprojektowana właśnie w takim stylu. A jej wrażliwość na ogień wydaje się być powiązana z legendą o Goemonie, który zginął ugotowany żywcem.

Co ciekawe, obecność się Yusuke oznacza w grze najczęściej pojawienie się złej pogody. Można to zauważyć w momencie, w którym Złodzieje Serc wybierają się na pokaz fajerwerków przerwany przez deszcz. W podobnej sytuacji spotykamy go w czasie szkolnej wycieczki zagranicznej. Warto też zwrócić uwagę na to, że kiedy Yusuke przebywa w LeBlanc na zewnątrz niemal zawsze (albo nawet zawsze) pada.

Młody malarz ma zabawną relację z Futabą, dziewczyna często zwraca się do niego „Inari”. Jest to zwrot oznaczający japońskie bóstwo lisów (strój Yosuke wewnątrz Pałaców przypomina lisa)… jednak Futaba twierdzi, że nazywa go tak od „inarizushi” – potrawy znanej w podaniach ludowych z tego, że przyciąga lisy. Za to kiedy Yusuke dopada się w pokoju Futaby do jej figurek z serialu Phoenix Ranger Featherman R ustawia je w pozie Specjalnego Oddziału Ginyu, znanego z Dragon Ball Z.

Ten zabawny, totalnie zawieszony we własnej bańce bohater to jedna z mocniejszych postaci w grze, i jeden z ciekawszych herosów całej serii. Pałac, w którym zmagamy się z jego demonami to także pięknie zaprojektowane miejsce, robiące świetne wrażenie. Zdecydowanie warto bliżej go poznać.

Na zakończenie potwierdzone do tej pory daty urodzin innych postaci z Persony 5: 23 kwietnia Makoto Niijima, 2 czerwca Goro Akechi, 3 lipca – Ryuji Sakamoto, 12 listopada – Ann Takamaki, 5 grudnia Haru Okumura.