Siedziba Nintendo w 1889 roku – najcenniejsze zdjęcie branży gier

Florent Gorges zajmujący się m.in. historią Nintendo opublikował na Twitterze niezwykłe zdjęcie. Przedstawia ono siedzibę firmy w 1889 roku, gdy była jeszcze małym rodzinnym przedsięwzięciem zajmującym się produkcją i sprzedażą kart Hanafuda. Początkowo dzięki tym kartom obchodzono zakazy rządu dotyczące delegalizacji hazardu. Portugalczycy pokazali Japończykom „normalne” karty w XVI wieku, jednak jak wiele innych rzeczy przywiezionych z Zachodu – musiały one przejść mocną ewolucję nim na stałe wpasowały się w tamtejszy krajobraz. Nintendo zaczęło je produkować kilka lat po tym jak walka państwa z karcianymi grami została oficjalnie odpuszczona.

Wracając do zdjęcia, jego historyczna wartość dla graczy jest wręcz przygniatająca:

To w tym miejscu firma założona przez Fusajiro Yamauchiego zaczynała swe rynkowe podboje. W 1966 roku Nintendo skierowało swą uwagę w kierunku rynku zabawkarskiego, m.in. dzięki wypatrzeniu talentu jakim był Gunpei Yokoi (późniejszy twórca Game Boya). Stąd droga do rynku automatów i gier była już krótka, a dzięki Donkey Kongowi, którego w 1981 roku zaprojektował dla Big N Shigeru Miyamoto wszystko zostało przesądzone. Od wtedy na dobre Nintendo wkroczyło na drogę innowacji na rynku gamingu.

Zdjęcie siedziby Nintendo pojawiło się w sieci przy okazji pracy nad projektem historycznym pokazującym Kioto w okresie Meji (1868 – 1912). Warto wiedzieć, że mimo iż obecnie twórcy Mario przesiadują w wielkim biurowcu, to oryginalna siedziba pozostaje jednym z wielu ciekawych punktów turystycznych miasta.

Podkreślę: to wszystko zaczęło się 23 września 1889 roku. Najbardziej innowacyjna firma tworząca gry i konsole jest jednocześnie zdecydowanie najstarszą na rynku. Trochę kosmos.

źródło